FOTOGRAFUOJAME JUDESĮ

Jei reikėtų apibudinti vaikus vienu žodžiu, tai pirmiausiai į galvą ateina šis – „judesys“. Judesys – tai natūrali vaiko būsena ir todėl nuotraukos, kuriose vaikai užfiksuoti lakstantys, šokinėjantys, šokantys, atrodo ypač natūraliai ir kelia teigiamas emocijas.

Ši užduotis – tinkamai užfiksuoti judesį kadre – sukelia bene daugiausia rūpesčių pradedantiesiems fotografams, kurie dažniausiai vis dar naudoja automatinį režimą ir nelabai gaudosi pagrindiniuose fotoaparato nustatymuose. Nuotraukos neretai išeina išplaukusios, netinkamai sufokusuotos, vietoje vaiko matosi kažkokia neaiški dėmė, o jei vaikutis matomas, tai jo poza kažkodėl visai neišduoda judesio. Šiame straipsnyje pateiksime kelis patarimus, kurie padės tinkamai susidoroti su šia užduotimi ir galiausiai džiaugtis pavykusiais kadrais.

„Sustingęs“ ar „plaukiantis“?

Ko gero teko susidurti su teiginiu, kad judesiui fotografuoti būtinas stiprus apšvietimas, tačiau tai tik iš dalies tiesa, nes judesį galima fotografuoti dvejopai. Atsižvelgus į apšvietimo intensyvumą, judesį kadre galima vaizduoti „sustingusį“ arba „plaukiantį“. Šie du būdai turi du esminius skirtumus: išlaikymas ir fotoaparato padėtis fotografavimo metu.

Judesiui „sustingdyti“ reikia itin trumpo išlaikymo, t.y. fotoaparato užraktas turi būti atviras kuo trumpesnį laiką (jis skaičiuojamas sekundės dalimis), pvz., 1/500[1] – tai jau gana trumpas išlaikymas. Pasitelkus jį kadre galima „sustingdyti“ neskubriai einantį žmogų. Beje, ne visuose fotoaparatuose sekundės dalys žymimos būtent taip. Tikėtina, kad jūsų fotoaparate bus tik antras skaičius, šiuo atveju 500, o pilnos sekundės bus žymimos su kabutėmis, štai taip 2“ (dvi sekundės).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Judesio „sustingdymas“, išlaikymas 1/1250 s.

Fotografuojant pašėlusiu ritmu šokinėjantį vaiką reikia dar trumpesnio išlaikymo, pvz., 1/2000 sek. Kuo trumpesnis išlaikymas, tuo labiau judesys nuotraukoje „sustings“ ir, atvirkščiai, parinkę nepakankamai trumpą išlaikymą kadre matysime išplaukusią dėmę, o gal ir visai nieko nematysime. Fotoaparatas fotografuojant turi būti vienoje padėtyje, t. y. „sustingęs“.

Plaukiantis“ judesys (fotografavimas „su pravedimu“). Nuotrauka, nufotografuota tokiu būdu, atrodo labiau dinamiška, judesys tokioje nuotraukoje labiau juntamas, nes, jei viskas deramai atliekama, judančio vaiko veidas bus sufokusuotas, aiškus, ryškus, o fonas išskydęs horizontaliuose potepiuose, kojos ir rankos taip pat nebus aiškių kontūrų. Visa tai kurs judesio, greičio pojūtį.

  • Fotografavimas „su pravedimu“, išlaikymas 1/20 s.

Šiam efektui pasiekti nelabai tiks stiprus apšvietimas, nes nuotraukos gali išeiti pernelyg šviesios, tad labiau tiks vidutinio intensyvumo ar net ganėtinai silpnas apšvietimas (juk reikalingas ilgesnis išlaikymas). Ribos: nuo 1/60 sek. (greitam judesiui fotografuoti) iki 1/15 (lėtam judesiui fotografuoti). Toks ilgas išlaikymas būtinas, kad fotografas spėtų objektyvu pasekti, palydėti judantį objektą. Fotoaparatas tokio fotografavimo metu turi judėti paraleliai su judančiu vaiku, visą laiką išlaikydamas sufokusuotą tašką toje pačioje kadro vietoje. Kad būtų patogiau ir fotoaparatas judėtų tik viena kryptimi (pvz., iš kairės į dešinę, bet nešokčiotų aukštyn bei žemyn), įsitaisykite patogiai, puiku, jei bus kur atremti nugarą (tvora, medis, stulpas ir pan.), rankas, sulenktas per alkūnes, prispauskite prie kūno, fotoaparatą sukite ne tik rankomis, o visu kūnu.

FOTOGRAFAVIMO REŽIMAS

Jei fotografuojant siekiama judesį „sustingdyti“ ir tam naudojamas trumpas išlaikymas, rinkitės režimą A/Av (diafragmos prioritetas). Pakankamai atvėrę diafragmą ir išlaikymą gausite trumpą. Su sąlyga, jei apšvietimas bus stiprus, pvz., saulėtą dieną saulės užlieta pievutė ar kiemas bus pakankamai stipriai apšviesti.

Na, o jei fotografuojate „su pravedimu“, tuomet svarbiausia bus parinkti tinkamą išlaikymą, tad šiuo atveju rinkitės režimą S/Tv (išlaikymo prioritetas).  Šis režimas leis nustatyti reikiamo ilgumo išlaikymą, o diafragma susireguliuos automatiškai, pagal esamą apšvietimą.

Be abejo, galima rinktis ir kitus režimus, pvz., rankinį (M). Šiuo atveju reikės parinkti ir išlaikymą, ir diafragmos dydį, kad atitiktų sumanymą. Tačiau visiškai rankinis režimas nėra labai patogus fotografuojant lauke, nes natūralus apšvietimas nuolat kinta ir įsitraukus į fotografavimo procesą galima praleisti svarbią akimirką, kai saulė pasislėps už debesies ar, atvirkščiai, ims stipriau šviesti. Nepakeitę nustatymų, t.y. neparinkę atitinkančių pasikeitusį apšvietimą, gausime krūvą sugadintų nuotraukų.

Jei vis dar nepasitikite savo jėgomis, naudokite automatinį režimą. Žinoma, jis ne visad duos šimtaprocentinį rezultatą, tačiau bandyto verta. Kad rezultatas būtų geresnis, norėdami judesį „sustingdyti“, rinkitės automatinį režimą „sportas“, na, o fotografuodami „su pravedimu“ – „peizažas“.

KOMPOZICIJA

Nuotrauka – tai dvimatė plokštuma, kurioje užfiksuoti vaizdai „juda“ tik dėl mūsų vaizduotės pastangų. Nuo to, kurioje kadro vietoje bus patalpintas fotografuojamas objektas, labai stipriai priklauso, ar mūsų vaizduotė įsijungs ir ar pajausime judesį. Taigi labai svarbu kompozicija.

Kad judesys būtų matomas, stenkitės judesio kryptimi palikti daugiau kadro erdvės. Pvz., jei vaikas bėga iš dešinės į kairę, jį talpinkite dešinėje kadro pusėje, ir atvirkščiai.

Jei vaikas šokinėja – duokite erdvės šuoliui, palikite laisvą erdvę kadro viršutinėje dalyje. Jei bėga jūsų link – duokite erdvės kadro apatinėje dalyje.

Svarbu žinoti tai, kad judesys, nukreiptas iš dešinės į kairę, sukelia įtampą, juntamą pasipriešinimą, na, o iš kairės į dešinę – atvirkščiai, judesys sklandus, ramus, lengvas.

Norint tinkamai sukomponuoti kadrą, gali kilti sunkumų fokusuojant, ypač, jei fokusavimo funkcija visiškai palikta automatikai. Ši linkusi fokusuoti artimiausią, ryškiausią objektą, tad gerai pataiko toli gražu ne visada, ypač, jei kadre ryškesnių objektų daugiau. Pabandykite perjungti fokusavimo taško pasirinkimą iš automatinio į rankinį (ne patį fokusavimą, o tik fokusavimo taško pasirinkimą!). Fotografuojant kažką, kas neturi būti kadro centre, bus patogiau fokusuoti iškart reikiamoje vietoje pasirinktu fokusavimo tašku. Pvz., jei norite bėgantį vaikutį talpinti kadro kairėje pusėje, tai ir fokusavimo tašką aktyvinkite kairėje pusėje.

JUDESIO FAZĖ

Geriausiai judesį perteikia tinkamoje padėtyje pagautos galūnės – rankos ir kojos, taip pat besiplaikstantys ilgi plaukai ar rūbai. Visa tai galima panaudoti judesio pajautimui sustiprinti. Labiausiai judesys juntamas, kai sugaunama beprasidedanti ar užbaigta judesio fazė, pvz., žingsniui kilstelėta kojytė, arba jau žengtas, beveik baigtas žingsnis.

  • Šioje nuotraukoje mergaitė eina, tačiau judesys silpnai juntamas, nes abi kojos „sugautos“ beveik vienodoje padėtyje. Mergaitė patalpinta kadro centre, judesio kryptimi nesuteikta pakankamai erdvės – tai kuria statišką vaizdą (šiuo atveju labiau tiktų vertikalus kadras, palikus daugiau erdvės kadro apatinėje dalyje, t.y. judesio kryptimi).

  • Mergaitė eina, ir judesys juntamas, nes sugauta beprasidedanti judesio fazė – viena kojytė pakelta žingsniui. Didesnė kadro erdvės dalis palikta judesio kryptimi, tai sustiprina judesio pajautimą.

Stenkitės gaudyti būtent tokias fazes, o kad padidintumėte galimybę „sugauti“ reikiamą judesio fazę, panaudokite serijinio fotografavimo ir nepertraukiamo fokusavimo režimus. Kaip juos rasti ir įjungti konkrečiame fotoaparate, padės susigaudyti to fotoaparato naudojimo instrukcija.

Šiltesni mėnesiai – puikus metas fotografuoti dūkstančius lauke vaikučius, nes daug šviesos, be to lengvi rūbai nevaržo judesio laisvės. Tad išnaudokite šį laiką, juk jis taip greitai pralekia, visai kaip vaikystė.

Tekstas spausdintas 2016 m., rugsėjo mėn. žurnale „Mažylis“.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s