TERLIUKAI: KAIP FOTOGRAFUOTI VALGANČIUS VAIKUS

DSC05744r

Su pasigardžiavimu valgantis mažylis – ko gero nėra mielesnio vaizdo mamai, o juo labiau močiutei. Tik kaip tą valgantį vaikutį užfiksuoti „pagavus“ kadrą, kad ne tik mamoms ir močiutėms būtų gražu bei miela, bet ir visiems kitiems?

Kiekvienai mamai savas vaikas ir iki plaukų galiukų išsivoliojęs purve bus pats gražiausias bei mieliausias, nes jis – savas, mielas ir mylimas. Todėl mamoms dažnai būna sunku objektyviai vertinti savo vaikų nuotraukas, ir jos dažnai nesupranta, kodėl žiūrėdami į tą nuostabią, morkų tyre išterliotą dvidantę šypseną, kai kurie mandagiai tyli, o kai kurie atvirai sako „fe“. Tai ką gi daryti ir ko nedaryti, kad skanaujančių mažylių nuotraukos būtų ne „fe“? Štai keli patarimai, kurių laikydamiesi galėsite sukurti puikias nuotraukas,  tinkamas ne tik uždaram šeimos fotoarchyvui.

PRADŽIA

Pasiruoškite fotoaparatą bei parenkite vietą, kur bus fotografuojama. Įsitikinkite, kad fotoaparato elementas įkrautas, o atminties kortelė tuščia. Apžvelkite fotografavimo vietą (plotą, kuris pateks į kadrą) – gal yra kažkas nereikalingo, traukiančio akį, pvz.: įvairių maisto pakuočių, ne vietoje paliktų puodelių, ryškių žaisliukų ir pan. Dažnai viena nesužiūrėta smulkmena gali sugadinti visą reikalą, tad dėmesys detalėms būtinas.

Proceso metu gali tekti kelis kartus nušluostyti kritinę kiekio ribą pasiekusią tyrę nuo veido, rankyčių, staliuko, tad pasiruoškite rankšluostuką, o geriau – du. Arba dar geriau – tris.

Rūbeliai privalo būti švarūs! Be abejo, darbo eigoje jie išsiterlios ir jei tai tik kelios šviežios dėmės – nieko baisaus, tačiau iš esmės tai turi būti švarus, tvarkingas, be įsisenėjusių, neatskalbiamų dėmių rūbas.

Veidukas taip pat bus išteptas maistu ir tai normalu ir miela, jei „išteptas“ reiškia ne nuo alkūnių iki ausų išsiterliojęs mažylis. Todėl pradėkite fotografuoti iškart, kai tik padedėsite dubenėlį prieš vaiką ir įduosite jam šaukštą.

MAISTAS

Jei mažylis vis dar naujokas naujų skonių pasaulyje, viso jam siūlomo maisto konsistencija bus panaši – tyrė, o juk ji apskritai nebūna labai apetitiškos išvaizdos. Tad šiuo atveju labai svarbu spalva. Venkite geltonos, oranžinės ir rudos, nes dažniausiai nuotraukose jos atrodo itin nepatraukliai. Žalia taip pat nėra labai simpatiška, tačiau ji ne tokia atgrasi, kaip išvardytos, ypač jei tai šviesesnio tono žalia. Na, o rožinė ar balta puikiai tinka, tad prieš fotografavuojant mažyliui galima pasiruošti braškių ir jogurto tyrelės, tiesiog jogurto ar kažko panašaus.

Jei vaikutis jau ūgtelėjęs ir valgo viską, tuomet pasirinkimo galimybių daugiau. Lietiniai su grietine ir kokia ryškiaspalve uogiene (pvz. braškių), kruopų košės, apkepai, šviežių daržovių salotos ir pan. – fotogeniški patiekalai ir puikiai tiks.

Itin estetiškai nuotraukose atrodo vaisiai, ypač obuoliai, kriaušės ar arbūzo riekė. Su uogomis reiktų elgtis atsargiai, nes, pavyzdžiui, veiduką išterliojusi braškė žiūrovui gali sukelti neišdildomą įspūdį, tačiau ne iš gerosios pusės. Bet kuriuo atveju iš pradžių visada įvertinkite maistą – ar nekels nesmagių asociacijų išteptas ant veiduko bei rūbelių.  Žinoma, tai tik bendri patarimai, nes kaip ir visur, taip ir šiuo atveju yra išimčių. Štai karamelinio atspalvio ruda – simpatiška spalva, o ilgi makaronai nebūtinai sukels neigiamų asociacijų.

Jei nutiko taip, kad „pagavote“ iš esmės puikų kadrą, bet vaizdą gadina neapetitiška maisto spalva, yra viena išeitis – verskite nuotraukos spalvas juodais ir baltais atspalviais, t.y. darykite ją nespalvotą. Tai padės paslėpti neestetišką spalvą bei išryškins emocijas.

LAIKAS ir ŠVIESA

Jei fotografuosite be blykstės, natūralioje dienos šviesoje (dėl ko, be abejonės, bus gerokai patrauklesnis rezultatas), tuomet labai svarbu tinkamai pasirinkti fotografavimo laiką, nes tai tiesiogiai lems   nuotraukų kokybę. Rinkitės patį šviesiausią paros metą, tačiau svarbu atsižvelgti ir į tai, kurion pasaulio pusėn „žvelgia“ jūsų namų langai. Jei tai rytų ir pietų pusė, tuomet ir fotografuoti reiktų pirmoje dienos pusėję kone priešpiet, kai saulė šviesa stipriausia ir ji vis dar šviečia į langus. Jei langai vakarų pusėje, tuomet ir fotografuoti reikėtų po pietų, nes kitu atveju bus per tamsu.

Labai svarbu vengti tiesioginių saulės spindulių, nes jie suteikia pernelyg stiprią, ryškią šviesą. Joje šešėliai „pagaunami“ ryškūs, juodi, kontrastingi, didelė tikimybė gauti „išdegusius“ plotus, o tai retai nuotraukose atrodo gerai. Todėl, jei saulė šviečia tiesiai į langus, dalį lango uždenkite užuolaida ir fotografuokite toje vietoje, kur metamas šešėlis.

Vaikutį sodinkite taip, kad visas veidukas būtų tolygiai apšviestas, t.y. priešais langą. Galima jį šiek tiek pasukti šonu, tuomet bus iš dalies šoninis apšvietimas, – ant veiduko išryškėję šešėliai suteiks nuotraukai erdviškumo.

NUSTATYMAI

Su šia užduotimi, jei apšvietimas bus pakankamas, puikiausiai susidoros ir automatinis režimas. Na, o labiau pažengusiems fotografams ir visiems, kurie nori patobulėti, rekomenduojami tokie nustatymai:

Pirmiausiai nustatykite diafragmos rodiklį. Jei vaikutis vienas, rinkitės jį mažiausią (nuo f/4 ir mažiau). Jei turite „šviesų“ objektyvą, kuriuo galima nustatyti diafragmos rodmenį f/2.8 ir dar mažesnį – puiku!

Išlaikymą, jei fotografuosite A/Av režime (kuris, autorės nuomone, šiam atvejui patogiausias), parinks automatika, tačiau jis neturi būti ilgesnis, nei 1/60.

Išlaikymo rodiklį, jei fotografuosite A/Av režimu (kuris, autorės nuomone, šiuo atveju būtų patogiausias), parinks automatika, tačiau jis neturi būti ilgesnis nei 1/60.

Jei išlaikymas trunka ilgiau ir dėl to kadrai būna „išplaukę“, vaikas juose neryškus, tuomet padidinkite ISO rodiklį. Tai, fotografuojant režimu A/Av, sutrumpins išlaikymo laiką. Tačiau nepamirškite: kuo didesnis ISO, tuo kadras labiau grūdėtas, jo kokybė prastesnė, tad pasistenkite rasti aukso viduriuką.

Patikrinkite, ar baltos spalvos balansas (WB) yra tinkamai nustatytas, nes gražios, „teisingos“ spalvos – svarbi sudedamoji gražios nuotraukos dalis.

Būtinai „fokusuokitės“ į modelio akis! Arba į artimesnę akį, jei veidukas šiek tiek pasuktas. Jei to nepadarysite, net ir „neišplaukęs“ kadras atrodys sugadintas, nes būtent akys fotografuojant žmogų yra svarbiausios ir nuotraukoje traukia daugiausiai dėmesį.

KOMPOZICIJA

Šiuo atveju visai pakaks pasitelkti paprasčiausią taisyklę – trečdalių taisyklė: kadro plotas tiesiomis linijomis dalinamas į tris vienodas vertikalias ir tris vienodas horizontalias dalis. Pačios linijos ir tų linijų susikirtimo taškai yra labiausiai dėmesį traukiančios vietos. Kad gautumėte harmoningą vaizdą, modelio akis stenkitės „pagauti“ maždaug ant viršutinės trečdalių horizontalės. Žinoma, linijų braižyti ir liniuote matuoti nereikia, pakaks įsivaizduoti jas žvelgiant į fotoaparato ekranėlį arba vaizdo ieškiklį. Į kai kuriuos fotoaparatus trečdalių tinklelis yra įdiegtas, tad galima jį įjungti ir pasitelkti fotografavuojant. Tai labai pravers komponuojant kadrą.

Labai svarbu modelį tinkamai „sutalpinti“: stenkitės „sugauti“ visus pirštukus, nepalikite delniukų už kadro, nebent fotografuosite stambiu planu ir apimsite tik veiduką. Tokiu atveju petukus taip pat fotografuokite, nes vien kaklas ir galva atrodys keistokai, kels neišbaigtumo įspūdį.

Pabaigai: tiesiog fotografuokite! „Gaudykite“ gyvas, nuoširdžias gyvenimo akimirkas ir fiksuokite jas nuotraukose. Vaikučiai auga ir keičiasi labai greitai, tad skubėkite įamžinti brangius ir širdžiai mielus veidukus – liūdinčius, rimtus, besišypsančius ar kvatojančius, švarius ar šokoladu bei ledais išmargintus. Įamžinkite savo mažylius dūkstančius, skaitančius, piešiančius, miegančius, tiesiog esančius čia ir dabar. Fotografuokite!

(Straipsnis publikuotas 2016 m. vasario nr. žurnale „Mažylis“)

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s